قدیمی جات

اطلاعات و تصاویر اشیاء باستانی و مکان ها، اشخاص و آثار ایران باستان

قدیمی جات

اطلاعات و تصاویر اشیاء باستانی و مکان ها، اشخاص و آثار ایران باستان

لینک کانال تلگرام قدیم ندیمی: @ghadimNadimi

قدیمی جات

کانال تلگرام: @ghadimNadimi

فروشگاه آنلاین:
ghadimijat.esam.ir

مکان m113

آرامگاه سلطان سلیمان تربت حیدریه، دورة صفویّه، بر روى تپّه‏ اى در خارج از روستاى سلیمان، در 72 کیلومترى غرب شهر تربت حیدریه واقع شده است

ادرس این تصویر در کانال ما:https://telegram.me/ghadimnadimi/578

آرامگاه سلطان سلیمان

 بقعة با شکوه سلطان سلیمان بر روى تپّه‏ اى در خارج از روستاى سلیمان، در 72 کیلومترى غرب شهر تربت حیدریه در جلگه زاوه واقع شده و بسیار مورد توجه اهالی روستا و شهر تربت حیدریه مى‏باشد و به «سلطان سلیمان و سلیمان بن موسى» مشهور است.

ساختمان بقعه که از آثار دورة صفویّه است بر روى صفه‏اى حدود دو مترى قرار دارد و ایوان و مدخل آن در شرق بقعه است و درِ ورودى آن بسیار قدیمى و داراى منبّت و کنده کارى‏هاى ظریفى در زمینه گل و بوته و آیات قرآنى است که متأسّفانه بسیارى از آن به جهت استعلام زائران از بین رفته است.

ایوان بنا داراى طاق جناغى است و دو طرف آن دو فضاى رواق شکل به عمق قریب به 60 سانتى متر و ارتفاع 4 متر قرار دارد. بقعه به شکل مربع و به ابعاد 12×12 متر است و از داخل داراى چهار صفه و یا شاه نشین با طاق رومى است که مقرنس کارى ضعیفى دارد. ارتفاع دیوار بقعه قریب به 5 متر است و چهار زاویه آن را با ایجاد چند گوشواره به هشت ضلعى تبدیل نمود. و سپس با فراهم آوردن طاقنماهایى به دایره تبدیل نمودند و در نتیجه گنبد عرقچینى بنا به قطر 10 و ارتفاع 5 متر را بر آن استوار ساخته‏اند. این گنبد از خارج بر ساقه‏اى حدود دو مترى قرار دارد که در هر ضلع آن از خارج سه طاق نما طراحى شده تا ضمن خارج شدن دیوار ساقه گنبد از یک نواختى، حالت زیبایى به خود گیرد.

پایان فوتر بلاگ -->